تبلیغات
آسو پرس asoperes - پایان سه‌ روز مذاکره فشرده در ژنو مذاکرات ایران و 1+5 در 20 نوامبر از سر گرفته می‌شود
دوشنبه 20 آبان 1392  ساعت 00 و 39 دقیقه و 06 ثانیه    ویرایش: دوشنبه 20 آبان 1392 ساعت 00 و 41 دقیقه و 52 ثانیه
توسط: bijan bz

با تایید محمد جواد ظریف و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات سه روز و یک ساعته میان ایران و گروه 5+1 پایان یافت و دو طرف ضمن امیدواری و خوش‌بینی به این مذاکرات، اعلام کردند 10 روز دیگر دوباره روبروی هم قرار خواهند گرفت.

آسوپرس: دومین دور مذاکرات کشورهای عضو گروه 1+5 با ایران در ژنو که طی روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه در این شهر برگزار شد، به پایان رسید.


نشست خبری به اتمام رسید

مذاکرات و کنفرانس انتهایی آن با شوخی محمد جواد ظریف پایان یافت که گفت: "اختلاف‌ها طبیعی است و اگر اختلافی نبود که نه ما اینجا می‌آمدیم و نه شما تا این وقت شب اینجا می‌ماندید."

ظریف در پاسخ به خبرنگاران گفت: "مایوس نیستم. اختلاف ها طبیعی است. اما همین جلسه اخر خیلی خوب بود چرا که نشان داد اراده سیاسی برای رسیدن به این توافق وجود دارد."

خانم اشتون هم تایید کرد که دور بعدی مذاکرات در روز 20 نوامبر ادامه خواهد یافت.

نقش منفی فرانسه

خانم اشتون می گوید در مورد "نقش منفی فرانسه" به جزئیات اشاره نخواهد کرد "اما در مورد نقش فرانسه باید بگویم که همه وزاری خارجه اینجا بودند که به هم کمک کنیم و به توافقی برسیم".

محمد جواد ظریف می گوید: شش کشور گروه 5+1 با هم اختلاف نظر دارند اما داریم با هم هنوز مذاکره می کنیم و امیدوارم که پیشرفت بیشتری بکنیم.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغازگر کنفرانس است. او می گوید بعد از ساعت ها مذاکره اینحا آمده ام.


ظریف و اشتون به سالن کنفرانس آمدند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه ایران حضور یافت.

مذاکره ظریف با وزرای خارجه ۱+۵ به پایان رسید

به گزارش بی بی سی، وزیر خارجه فرانسه می گوید مذاکرات "بدون توافق" به پایان رسیده است. این خبر را هنوز باید از سوی کاترین اشتون و آقای ظریف شنید.

از پرچم های ایران و اتحادیه اروپا که در دو سوی میزها قرار گرفته معلوم است که محمد جواد ظریف و کاترین اشتون در کنفرانس خبری حاضر خواهند شد.

***

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به جمع مذاکره کنندگان گروه 5+1 پیوسته که در یکی دو ساعت گذشته پشت درهای بسته و بدون حضور ایران گفتگو می کردند.

***

مسئولان در حال آماده سازی نهایی سالن کنفرانس خبری هستند تا به محض پایان جلسه، کاترین اشتون و احتمالا محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای اعلام نتایج این دور نفس‌گیر مذاکرات هسته ای مقابل دوربین‌ها حاضر شوند.  


مذاکرات ۱+۵ بدون حضور ایران

مذاکرات گروه ۱+۵ بدون حضور ایران پشت درهای بسته آغاز شد.

نشست سه جانبه ایران، چین و اتحادیه اروپا پایان یافت

ظریف، اشتون و معاون زیر خارجه چین در قالب گفت‌وگوها با 1+5 با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش ایسنا، معاون وزیر خارجه چین عصر امروز به وقت محلی برای پیوستن به مذاکرات ایران و 1+5 وارد سوییس شد. چین در روز اول و دوم نشست با یکی دیگر از معاونان وزیر خارجه در این نشست شرکت کرده بود.

آغاز نشست سه‌جانبه ایران، چین و اشتون

دقایقی پیش نشست سه جانبه ظریف، اشتون و معاون وزیر خارجه چین در هتل محل اقامت هیات‌های دیپلماتیک آغاز شد.

کری و لاوروف دیدار کردند

«سرگئی لاوروف» و «جان کری» وزرای خارجه روسیه و آمریکا که برای مذاکرات هسته‌ای با ایران به ژنو رفته‌اند، امروز دیدار دو جانبه داشتند.


انتقاد آمریکا از فرانسه در قبال موضع‌اش در مذاکرات ایران و 1+5

منابع دیپلماتیک غرب گفته‌اند جان کری، وزیر خارجه آمریکا موضع انتقادآمیز خود را در قبال اظهارات و موضع فرانسه در مذاکرات با ایران به پاریس منتقل کرده است.

ظریف: تحریم‌ها تاثیری بر رویه ایران در مذاکرات نگذاشته‌اند

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با جرمی بوئن، سردبیر خاورمیانه بی‌بی‌سی، گفت ممکن است که ایران و قدرت‌های جهانی در این دور مذاکرات به توافقی نرسند، اما او تاکید کرد: "این که در این دور مذاکرات به نتیجه نرسیم فاجعه نیست، چون این آغاز یک روند است."

ظریف تاکید کرد تحریم‌های شدید بانکی و نفتی علیه ایران دلیل تغییر رویه ایران نیست. او گفت: "نتیجه خالص تحریم‌ها ساخت 19 هزار سانتریفوژ و همچنین دشواری‌هایی برای مردم ایران بوده است." وی تاکید کرد که غرب نمی‌تواند با رسیدن چنین نتیجه‌ای "مدعی پیروزی شود."

آقای ظریف گفت دلیل تغییر رویه ایران در مذاکرات تغییر دولت در ایران و روی کار آمدن گروهی است که پیش از این هم با همین رویکرد با قدرت‌های جهانی مذاکره می‌کردند.

پایان نشست سه جانبه ظریف، کری و اشتون پس از 20 دقیقه

نشست وزیران خارجه آمریکا و ایران با اشتون ساعت 18:30 به وقت محلی در ژنو از سر گرفته شد و دقایقی قبل پس از حدود بیست دقیقه گفت‌وگو پایان یافت.

آغاز دور جدید مذاکرات سه جانبه ظریف، کری و اشتون

دور جدید مذاکرات سه جانبه ظریف، کری و اشتون دقایقی پیش آغاز شد.

ظریف، کری و اشتون در ساعت 18:30 دقیقه به وقت محلی در ژنو گفت‌وگوهای خود را از سر گرفتند.


 1+5 امشب تشکیل جلسه می‌دهد

قرار است 1+5 با حضور مقام چینی امشب در ژنو جلسه‌ای تشکیل دهد.

مذاکرات ایران و 1+5 از روز 16 آبان در مقر سازمان ملل در ژنو آغاز شده است و به دلیل طولانی و پیچیده شدن مباحث بر سر تهیه متن بیانیه مشترک میان دو طرف به روز سوم کشیده شد.

ناراحتی کشورهای غربی از مواضع فرانسه

پافشاری فرانسه برای درخواست تعهدات جدی تر از ایران در پاره ای از موارد، بگونه روشنی باعث انتقاد مذاکره کنندگان غربی شده است.

 معاون وزیر امور خارجه چین وارد ژنو شده است

معاون وزیر خارجه چین برای پیوستن به مذاکرات هسته‌یی با ایران وارد محل اقامت هیات‌های ایران و 1+5 در ژنو شد.

پایان مذاکرات سه‌جانبه ظریف با لاوروف و اشتون

دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و کاترین اشتون، نماینده 1+5 در مذاکرات با ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار درباره متن بیانیه و تفاهم‌نامه ژنو بحث و گفت‌وگو شد.

واکنش ظریف به اظهارات وزیر خارجه بحرین

وزیر خارجه ایران با بیان این که همسایگان برای ما در اولویت هستند، تصریح کرد: بحث ما بهبود روابط با آمریکا نیست؛ نمی‌دانم چرا بعضی کشورها درباره این موضوع این قدر نگرانند.

روحانی: غرب از فرصتی که ملت ایران ایجاد کرده، استفاده کند

حسن روحانی، رییس‌جمهور با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران با اراده‌ای قوی و مثبت در مذاکرات با ۱+۵ در ژنو حضور یافته است، گفت:‌ این سومین دور مذاکراتی است که در طول ۸۳ روز گذشته از آغاز کار دولت یازدهم انجام شده است.

روحانی گفت: امیدوارم طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران در ۱+۵ از فرصت استثنایی که ملت ایران برای غرب و جامعه بین‌الملل ایجاد کرده‌اند، استفاده کرده تا بتوانیم در زمان معقولی به نتیجه مثبت دست پیدا کنیم.


ظریف: آمادگی داریم اگر طرف مقابل آمادگی دارد به راه‌حل برسیم

وزیر خارجه ایران گفت: نگرانی‌های ایران و 1+5 باید در تفاهم‌نامه مورد توجه قرار گیرد.

ظریف با بیان این که کار دشوار و زمان‌بر است افزود: امکان این بود و شاید هنوز هم باشد که اگر حسن نیت وجود داشته باشد به یک متن مورد توافق برسیم و همان طور که قبلا گفتم این مذاکرات یک روند و مسیر است، اگر امروز به نتیجه برسیم رسیدیم اگر نه روند یک هفته یا 10 روز دیگر ادامه پیدا می‌کند.

مذاکرات سه جانبه ظریف، اشتون و لاوروف آغاز شد

مذاکرات سه جانبه محمد جواد ظریف ، کاترین اشتون و سرگئی لاروف آغاز شد.

ظریف: به مرحله تدوین توافقنامه رسیده‌ایم

محمد جواد ظریف بعدازظهر شنبه پس از دومین دور مذاکرات سه جانبه با اشتون و جان کری با بیان این که موضوعات مختلفی داریم و الان به مرحله تدوین رسیده‌ایم، افزود: روی برخی موضوعات به تفاهم و بر روی برخی موضوعات تفاوت نظر وجود دارد.

او ادامه داد: به ویژه در میان 1+5 همان طور که در رسانه‌ها مطرح شده است، تفاوت دیدگاه وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان اظهار کرد: در مذاکرات پیشرفت هست اما هنوز معلوم نیست که امشب بر روی متن بیانیه مشترک به توافق برسیم. اما تا به حال پیشرفت بد نبوده است.

نشست ۳ جانبه ظریف، کری و اشتون برای تنفس متوقف شد

نشست سه جانبه وزیر خارجه ایران، وزیر خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجه اروپا برای تنفس متوقف شد.

به گزارش فارس، نشست سه جانبه «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجه اروپا ساعت 15:30 به وقت ژنو (ساعت 18:00 به وقت تهران) برای تنفس متوقف شد.


وزیر خارجه سوئد: بروز اختلاف نظر میان اعضای 1+5 خوب نیست

وزیر خارجه سوئداز اختلاف نظرهای به وجود آمده در میان اعضای 1+5 با یکدیگر انتقاد کرد.

کارل بیلدت، وزیر امور خارجه سوئد در توییتر با اشاره به اختلاف نظر اعضای 1+5 با یکدیگر در مذاکرات ژنو نوشت: به نظر می‌رسد دشوارترین بخش گفت‌وگوها در ژنو نه با هیات ایرانی بلکه در میان خود کشورهای غربی در جریان است. این شرایط، خوب نیست.

واکنش رسانه‌های خارجی به مذاکرات هسته‌‌ای ژنو

مذاکرات ایران و کشورهای گروه 1+5 در روز پنج‌شنبه و جمعه در ژنو واکنش‌های مختلف رسانه‌های خارجی را به دنبال داشت.


المانیتور: 1+5 در زمینه پیش‌نویس توافق با ایران اختلاف‌نظر دارند

یک دیپلمات غربی حاضر در مذاکرات هسته‌یی با ایران گفت که ایران و شش قدرت جهانی قرار بود صبح روز شنبه گفت‌وگوها در سطح وزیران را از سر بگیرند ولی قدرت‌های غربی گروه 1+5 با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند و در حال برگزاری مذاکرات با یکدیگر هستند.


وزیر خارجه فرانسه: هنوز جزییات زیادی وجود دارد که باید درباره آن به توافق رسید

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه پیش از ترک هتل در جمع خبرنگاران درباره آخرین رازنی‌ها بین ایران و 1+5 گفت: جزییات مهمی وجود دارد که باید درباره آن به نتیجه رسید.

مذاکرات سه جانبه کری، اشتون و ظریف آغاز شد

مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد.

مذاکرات سه جانبه میان دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، جان کری، وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون، نماینده 1+5 در مذاکرات با ایران در سالن آمستردام هتل اینترکنتیننتال آغاز شد.

ظریف: در مذاکرات هم پیشرفت هست هم فاصله‌

وزیر خارجه کشورمان پیش از ورود به مذاکرات سه‌جانبه گفت که پیشرفت وجود داشته است اما هنوز فاصله‌هایی نیز وجود دارد.

وزیر خارجه چین به ژنو می‌رود

وزیر خارجه چین برای حضور در مذاکرات ایران و 1+5 راهی ژنو می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از رادیوی دولتی چین خبر داد: یانگ‌ یی، وزیر امور خارجه این کشور برای حضور در سومین روز از مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو راهی سوییس می‌شود.


عراقچی: هنوز مواضع ایران و 1+5 با هم فاصله دارد

معاون وزیر خارجه ایران گفت که هنوز مواضع دو طرف ایران و 1+5 با هم فاصله دارد.

سید عباس عراقچی عصر روز شنبه پیش از شروع دور دوم مذاکرات سه جانبه ایران و آمریکا و نماینده 1+5 درباره اختلاف‌نظرها میان دو طرف گفت که الان نمی‌توانم درباره این موارد صحبت کنم چون این موارد درحال مذاکره است و مواضع دو طرف هنوز با هم فاصله دارد.

ابراز نگرانی وزیر خارجه فرانسه از مذاکرات ژنو

وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگو با رادیوی این کشور گفت که هیچ‌گونه اطمینانی از رسیدن به یک توافق هسته‌یی با ایران در مذاکرات ژنو وجود ندارد.

لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه در گفت‌وگو با رادیو «فرانس اینتر» گفت: یک پیش‌نویس اولیه وجود دارد که ما آن را نپذیرفته‌ایم. در حال حاضر من هیچ اطمینانی به این که بتوانیم به نتیجه‌ای برسیم، ندارم.


آلمان و انگلیس از روند کلی گفت‌وگوها حمایت کردند

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایرانی درباره ملاقات چهارجانبه ظریف با اشتون، هیگ و وستروله گفت: رایزنی درباره موضوعات جاری در گفت‌وگوهای هسته‌یی مهم‌ترین محور بحث‌ها بود و آلمان و انگلیس حمایت خود را از روند کلی گفت‌وگوها اعلام کردند.


آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی: امیدوارم نتایج گفت‌وگوهای سخت‌پیش رو، به سمت پیشرفت باشد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مذاکرات در دست انجام ایران و گروه 5+1 در ژنو اظهار امیدواری کرد که نتایج گفت‌وگوهای سخت پیش رو، به سمت پیشرفت باشد.

جلسه وزیران خارجه ایران، انگلیس و آلمان با کاترین اشتون

 ˈویلیام هیگˈ وزیر خارجه انگلیس دقایقی قبل در توییتر رسمی خود عکسی را از دیدار خود با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، ˈگیدو وسترولهˈ وزیر خارجه آلمان و ˈخانم کاترین اشتونˈ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر کرد.

به گزارش ایرنا، هیگ در ذیل این عکس نوشته است: ˈبا وزیرخارجه ایران، ظریف، وزیر خارجه آلمان، وستروله، و خانم اشتون در ژنو.ˈ

وزیر خارجه انگلیس صبح امروز در توییت دیگری نوشت: پیشرفت خوب در مذاکرات هسته ای ایران ادامه دارد اما هنوز مسائل مهمی باید حل شود.

وی افزود: ما تلاش خواهیم کرد تا شتاب کنونی مذاکرات را حفظ کنیم.

ویلیام هیگ عصر دیروز برای شرکت در مذاکرات هسته ای به ژنو رفت تا به همتایان خود از دیگر کشورهای گروه 1+5 بپیوندد.

منایع خبری از مذاکرات فشرده دو جانبه و چند جانبه در ژنو خبر می دهند. همچنین گفته می شود که امروز جلسه گروه 1+5 و ایران در سطح وزیران خارجه در ژنو برگزار خواهد شد.

دور تازه مذاکرات ایران و گروه 1+5 از روز پنجشنبه آغاز شده است.


ژنو در نگاه رسانه‌های داخلی

مذاکرات ژنو بین ایران و کشورهای گروه 1+5 به عنوان خبر نخست نه تنها ایران بلکه جهان مورد توجه قرار گرفته است که اصلی ترین محور این موضوع احتمال دست یافتن به توافقی اساسی میان طرفین است و روزنامه ها در ایران نیز از همین زاویه به این گفت و گوها پرداخته اند.

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آسو پرس asoperes

حقیقتی كه تحقیرمان كندبهترازدروغیست كه فریبمان دهدچراكه دراین تحقیرخودشناسی نهفته است ودرآن فریب گمراهی